Wyszukiwarki grobów nie naruszają przepisów o ochronie danych osobowych

Coraz popularniejsze stają się tzw. wyszukiwarki grobów. Pozwalają one odszukać informacje na temat położenia grobów. Niekiedy zawierają też informacje o zmarłym, czy zdjęcie jego nagrobka. Udostępnianie takich informacji nie narusza jednak ustawy o ochronie danych osobowych.

 

Jak wskazuje GIODO, ustawę stosuje się tylko do danych osobowych osób fizycznych. Osobą fizyczną, jest człowiek od momentu narodzenia do momentu śmierci. Wobec tego, ustawa o ochronie danych osobowych nie ma zastosowania do zmarłych, gdyż przestali być już oni osobami fizycznymi.

 

Nie oznacza to jednak pozbawienia ochrony informacji związanych ze zmarłym oraz uczuć ich bliskich. Kult pamięci zmarłego jest jednym z dóbr osobistych chronionych przez kodeks cywilny. Jego ochrona jest prawem przysługującym każdemu z bliskich. Wątpliwym jest jednak, by kult pamięci zmarłego naruszało samo wskazanie lokalizacji jego nagrobka, czy podanie prawdziwych informacji o tym kim była ta osoba.

————————-

Źródła:

http://www.giodo.gov.pl/319/id_art/974/j/pl/

http://di.com.pl/czy-wyszukiwarki-grobow-naruszaja-przepisy-o-ochronie-danych-55748

http://www.rp.pl/Dane-osobowe/311019972-Czy-wyszukiwarki-grobow-naruszaja-dane-osobowe-zmarlych.html#ap-1

Zdjęcie: Author: Tristan Nitot; https://commons.wikimedia.org; CC 3.0

 

About Redakcja 316 Articles
Omni Modo to po łacinie „na każdy sposób”. Nazwa naszej firmy to nie przypadek. Na każdy sposób chcemy bowiem pokazywać klientom nasze doświadczenie, profesjonalizm i sukcesy w dziedzinie ochrony danych osobowych.