Wielka Brytania zagrożona atakami hakerskimi

e-ochronadanych - zgłaszanie incydentów do GIODO

To właśnie w Wielkiej Brytanii zauważalny jest niepokojący trend ataków hakerskich ze strony rosyjskiej. W ciągu ostatnich trzech miesięcy odnotowano 188 takich ataków.  Z myślą o wzmocnieniu bezpieczeństwa i ochrony przeciw cyberatakom zostało utworzone Narodowe Centrum ds. Cyberbezpieczeństwa. Sama siedziba znajduje się w Londynie, aczkolwiek jednostka współpracuje ze 100 specjalistami oddelegowanymi przez firmy. Ma to zapewnić efektywniejsze współdziałanie we wzmocnieniu ochrony, zarówno jednostek sektora publicznego, jak i prywatnego.

Pomimo, że Centrum działa dopiero od jesieni ubiegłego roku, ma na swoim koncie odparcie wielu tysięcy ataków hakerskich od tamtego czasu. Zidentyfikowano i uzupełniono luki w systemach informatycznych, które mogłyby być wykorzystane przez cyberprzestępców. Instytucja może się ponadto pochwalić odparciem 188 poważniejszych ataków zagrażającym bezpieczeństwu narodowemu.

Szef brytyjskiego centrum zwraca uwagę, iż narasta częstotliwość ataków ze strony rosyjskiej, zwłaszcza na strategiczne sfery życia publicznego, jak procesy polityczne i demokratyczne. Ataki ze strony Rosji nasiliły się na przestrzeni ostatnich dwóch lat i koncentrują się przede wszystkim na systemach informatycznych sfery rządowej lub organizacji parlamentarnych, co było sygnalizowane już w 2015 r.

Mówi się o wysokim prawdopodobieństwie, iż podobne ataki mogły zostać przeprowadzone przed jesiennymi wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Wówczas hakerzy wykradli z serwerów partii rządzącej tysiące e-maili z niekorzystnymi informacjami o Hilary Clinton.

W ramach działań profilaktycznych, w Wielkiej Brytanii podejmuje się działania na rzecz ochrony systemów informatycznych szkolnictwa. Został wydany specjalny alert o możliwości ataku, który w konsekwencji może prowadzić do konieczności zapłacenia okupu w bitcoinach (wirtualnej walucie).


Źródło: Gazeta Wyborcza, „Hakerzy atakują Wielką Brytanię”, 15 lutego 2017 r.

About Redakcja 316 Articles
Omni Modo to po łacinie „na każdy sposób”. Nazwa naszej firmy to nie przypadek. Na każdy sposób chcemy bowiem pokazywać klientom nasze doświadczenie, profesjonalizm i sukcesy w dziedzinie ochrony danych osobowych.