UOKiK zbada na jakich zasadach Facebook przetwarza dane osobowe

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zamierza sprawdzić regulaminy serwisu m.in. pod kątem celowości przetwarzania zgromadzonych danych osobowych, okresu ich przechowywania.

W regulaminie portalu społecznościowego znajdziemy zapisy, że nasze dane, według Facebooka „różne informacje na temat użytkownika”, będą przechowywane „przez uzasadniony czas” i mogą być przekazywane „firmom będącym częścią Facebooka”. Eksperci UOKiK twierdzą, iż te niejasno sformułowane klauzule mogą wprowadzać klienta w błąd, dlatego postępowanie wyjaśniające zostanie wszczęte ze względu na naruszenie praw konsumentów.

UOKiK sporadycznie kontrolował działania spółek typu Facebook, zarejestrowanych poza  granicami Polski, a kierujących swoją ofertę  do osób mieszkających na jej terenie. Zacznie się to powoli zmieniać. Tym bardziej, że organ kontrolny ma dostęp do narzędzi zezwalających na takie działania (rozporządzenie (WE) nr 2006/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 października 2004 r. w sprawie współpracy między organami krajowymi odpowiedzialnymi za egzekwowanie przepisów prawa w zakresie ochrony konsumentów).

Źródła:
http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1028032,regulaminy-facebook-a-pod-lupa-uokik.html
http://www.rp.pl/Media-i-internet/303179957-UOKIK-bierze-pod-lupe-regulaminy-Facebooka.html
http://www.rp.pl/Media-i-internet/312299939-UOKiK-przeswietla-Facebooka.html#ap-1

About Redakcja 322 Articles
Omni Modo to po łacinie „na każdy sposób”. Nazwa naszej firmy to nie przypadek. Na każdy sposób chcemy bowiem pokazywać klientom nasze doświadczenie, profesjonalizm i sukcesy w dziedzinie ochrony danych osobowych.