Twórca www zaleca większą kontrolę prywatności w sieci

prywatności

Jedna z najbardziej znanych osób w kontekście powstania i rozpowszechnienia internetu i usługi www, Tim Berners-Lee wyraził zaniepokojenie tendencjami powstającymi w internecie w kontekście ochrony prywatności użytkowników sieci.

Berners-Lee w swoich wypowiedziach kładzie nacisk na konieczność większej kontroli nad danymi osobowymi w internecie. Zwraca uwagę, iż dane osobowe obecnie stanowią pewnego rodzaju zapłatę internauty za możliwość korzystania z różnych usług i aplikacji internetowych. Postuluje on by w Internecie użytkownicy posiadali większą autonomię i niezależność w dysponowaniu swoimi danymi. Podkreśla, że chodzi tutaj przede wszystkim o lepszą kontrolę tego, co chcą,  a czego nie chcą udostępniać o sobie.

Jak dodaje, udoskonaleniu powinny zostać poddane algorytmy, które jak dotąd bazują przede wszystkim na podstawowych ludzkich preferencjach. Większa kontrola powinna ponadto obejmować reklamy o charakterze politycznym w internecie.

Sami internauci popierają zdanie brytyjskiego programisty i również zwracają uwagę na coraz większe zagrożenia dla prywatności płynące z sieci i mediów społecznościowych.

Źródło: Forum, „Web mu pęka”, wydanie nr 6 (17-30 lipca 2016 r.), s.32.

About Redakcja 316 Articles
Omni Modo to po łacinie „na każdy sposób”. Nazwa naszej firmy to nie przypadek. Na każdy sposób chcemy bowiem pokazywać klientom nasze doświadczenie, profesjonalizm i sukcesy w dziedzinie ochrony danych osobowych.