Sztuczna inteligencja może selekcjonować informację, tak by nie przechowywać danych osobowych

Jak każde oprogramowanie, również AI może zostać zhakowane. Jednak by uczyć się, potrzebuje ono przetwarzać duże ilości danych. Nowe prace firm OpenAI i Google starają się temu zaradzić. Ich celem jest by AI nie przechowywało danych osobowych.

Ideą systemu jest implementacja algorytmów, które pomogą programomowi pozyskać tylko potrzebne mu informacje, bez pobierania tych które stanowią dane osobowe.

Jeden z jego projektantów porównuje tworzony system do szkoły. Dzięki odpowiednim narzędziom, program ma pozyskiwać tylko istotne dla siebie informacje, a te nieistotne, mają zostać pominięte. Jak zapewniają twórcy ich algorytm pozyskiwania informacji, sprawi że AI „nie zobaczy” zdjęć użytkowników Google, lecz jedynie wyselekcjonowane informacje z nich płynące, których ni będzie dało powiązać się z żadną osobą- tak jakby nauczyciel uczył go ze swego doświadczenia, wspominając jedynie o istotnych dla lekcji kwestiach, nie wymieniając przy tym o kim mówi.

Dzięki tego typu mechanizmowi selekcji informacji dane użytkowników mają stać się bezpieczne. Być może systemy oparte o przedstawioną przez OpenAI i Google ideę staną się ważnym narzędziem ochrony naszych danych.

——–

http://qz.com/814934/ai-can-learn-from-data-without-ever-having-access-to-it/

About Redakcja 316 Articles
Omni Modo to po łacinie „na każdy sposób”. Nazwa naszej firmy to nie przypadek. Na każdy sposób chcemy bowiem pokazywać klientom nasze doświadczenie, profesjonalizm i sukcesy w dziedzinie ochrony danych osobowych.