Szpiegujące zabawki a ochrona danych osobowych

szpiegujące zabawki
szpiegujące zabawki

Inteligentne, szpiegujące zabawki ingerują w prywatność naszą i naszych dzieci. Problem został nagłośniony po wycofaniu przez niemiecki urząd regulacyjny interaktywnej lalki „My Friend Carla”. Główny zarzut urzędu dotyczył tego, że lalka jest urządzeniem szpiegowskim, które bez wiedzy rodziców mogło nagrywać i transmitować rozmowy prowadzone przez dziecko lub inne osoby trzecie.

Sprawa zbulwersowała wszystkich, także tych, którzy nie są rodzicami. Po negatywnych wypowiedziach licznych środowisk lalka została wycofana ze sprzedaży. Interaktywne zabawki wzbudzają  kontrowersje  również w Polsce. GIODO przestrzegał przed zabawkami podłączonymi do sieci. Zwraca on uwagę, że zabawki te potrafią komunikować się bezprzewodowo z najbliższym  urządzeniem w otoczeniu sieciowym. Interaktywne zabawki łączą się z najbliższym urządzeniem przy użyciu słabo zabezpieczonych łączy w tym np. Wi-Fi.

GIODO ostrzega przed zagrożeniami związanymi z takim rodzajem zabawek i zaleca uważną lekturę instrukcji oraz regulaminów. W odpowiedzi na  ogromną liczbę pojawiających się wyzwań i zagrożeń, GIODO zorganizował spotkanie z przedstawicielami Polskiego Stowarzyszenia Branży Zabawek i Artykułów Dziecięcych. Podczas spotkania zwrócono uwagę na nowe mechanizmy, z którymi przyjdzie się zmierzyć w najbliższej  przyszłości w związku z wejściem w życie ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych. Producenci zabawek będą musieli stosować nowe rozwiązania, takie jak privacy by design czy stosowanie oceny skutków stosowanych rozwiązań dla ochrony danych osobowych Data Protection Impact Assessment.

Źródło: Rzeczpospolita, 5 maja 2017r.

About Redakcja 310 Articles
Omni Modo to po łacinie „na każdy sposób”. Nazwa naszej firmy to nie przypadek. Na każdy sposób chcemy bowiem pokazywać klientom nasze doświadczenie, profesjonalizm i sukcesy w dziedzinie ochrony danych osobowych.