Sprawa odszkodowań za naruszenia prawa ochrony danych osobowych przez Facebooka trafi przed Trybunał Sprawiedliwości UE

Nowe ustawy a nasza prywatność

Max Schrems wytoczył w 2014 roku pozew zbiorowy przeciwko oddziałowi Facebooka z Irlandii. Jak twierdził, dołączyć do niego mógł każdy kto posiada konto na portalu i nie mieszka w USA, ani Kanadzie, gdyż osoby z tych dwóch krajów zakładają konta na innych zasadach. Na specjalnej stronie internetowej do pozwu przyłączyło się 25 tysięcy internatów z całego świata. Schrems zażądał od Facebooka 500 euro dla każdego z nich w ramach odszkodowania za naruszenia prawa ochrony danych osobowych.

Pozew zawierał m. in. informacje o:

  • przetwarzaniu danych bez wyraźnej zgody użytkownika,
  • korzystaniu z niezgodnej z prawem polityki przetwarzania danych,
  • nieautoryzowanym przekazywaniu danych aplikacjom zewnętrznym,
  • wspieraniu programu PRISM prowadzonego przez NSA.

Według austriackiego modelu pozwu zbiorowego Schrems był jedynym powodem, a pozostałe osoby scedowały na niego swoje prawo do dochodzenia wierzytelności. Nie były one zaangażowane w proces w żaden inny sposób.

Facebook  twierdził, że Schrems nie jest de facto konsumentem jego usług, gdyż jako aktywista utracił ten status – wobec czego nie może reprezentować konsumentów usług portalu. Ponadto, kwestionuje on możliwość dokonania cesji prawa do dochodzenia odszkodowania za naruszenie praw konsumenta. Wobec wątpliwości, austriacki Sąd Najwyższy zwrócił się do TSUE o rozstrzygnięcie tych kwestii.

Nadchodzący wyrok będzie miał zatem duże znaczenie, nie tylko dla prawa ochrony danych osobowych. Jak wskazuje przedstawiciel Maxa Schremsa: „Zasadnicze pytanie brzmi, czy konsumenci muszą wszczynać tysiące oddzielnych procedur, przed tysiącami różnych sędziów i sądów, czy też kwestie te mogą być rozstrzygnięte w połączonej procedurze. Byłoby bardziej rozsądne, gdyby pozwolić na połączoną procedurę, ponieważ pozew dotyczy zupełnie tych samych zagadnień, a prawo ochrony danych jest w Unii zharmonizowane”.

 

Źródła:

http://di.com.pl/mega-pozew-przeciwko-facebookowi-gigant-zaplaci-po-500-euro-za-glowe-50358

https://techcrunch.com/2016/09/12/europes-top-court-to-weigh-in-on-facebook-privacy-class-action/

http://www.europe-v-facebook.org/sk/PA_OGH_en.pdf

About Redakcja 321 Articles
Omni Modo to po łacinie „na każdy sposób”. Nazwa naszej firmy to nie przypadek. Na każdy sposób chcemy bowiem pokazywać klientom nasze doświadczenie, profesjonalizm i sukcesy w dziedzinie ochrony danych osobowych.