Do sieci wyciekło 1,4 miliarda adresów e-mail wraz z innymi danymi

Omyłkowe udostępnienie bakcupu, czyli kopii zapasowej danych, może mieć fatalne skutki ze względu na poufność ujawnionych informacji. Przykładem może być ostatni wyciek danych, który należy do jednego z największych w historii. Spowodowało go, przypadkowe, publiczne udostępnienie takiej kopii.

Pracownicy firmy River City Media (RCM), zajmującej się wysyłaniem spamu na zlecenie, omyłkowo udostępnili publicznie kopię zapasową wszystkich swoich danych. Nie był to więc atak hakerski, a błąd ludzki. Przy pomocy usługi „rsync” – protokołu służącego do tworzenia backupów i zdalnej synchronizacji danych i plików, udostępniano te dane, nieświadomie, przez ponad miesiąc.

Wstępna  analiza incydentu potwierdziła autentyczność ujawnionych adresów e-mail zgromadzonych w bazie. Oprócz nich, w pliku, znalazły się powiązane z nimi imiona i nazwiska, adresy fizyczne użytkowników lub ich adresy IP .

Udostępniony publicznie plik backupu, poza danymi osobowymi w Excelu, zawierał również inne, strategiczne dokumenty firmy. Ujawniły one m.in. metody używane przez RCM do pozyskiwania danych oraz różne strategie działań firmy, wyraźnie wskazujące na wielokrotne łamanie prawa  w zakresie ochrony danych osobowych. Sprawę badają upoważnione do tego organy.

Źródło: https://sekurak.pl/wycieklo-14-miliarda-adresow-e-mail-czesc-powiazanych-z-adresami-ip-i-adresami-fizycznymi/

About Redakcja 321 Articles
Omni Modo to po łacinie „na każdy sposób”. Nazwa naszej firmy to nie przypadek. Na każdy sposób chcemy bowiem pokazywać klientom nasze doświadczenie, profesjonalizm i sukcesy w dziedzinie ochrony danych osobowych.