Rozporządzenie unijne jeszcze nie obowiązuje

European Union flags in front of the blurred European Parliament in Brussels, Belgium

Nagonka na klienta trwa w najlepsze. Po informacjach o obowiązku powołania ABI i wysokich karach za jego niedopełnienie, nadszedł teraz czas na straszenie unijnym rozporządzeniem.

O jakie rozporządzenie chodzi?

Dokładnie o Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ochrony osób fizycznych w zakresie przetwarzania danych osobowych, zwane potocznie GDPR – General Data Protection Regulation). O tym co ma ono zawierać pisaliśmy w tym artykule.

Coraz częściej od naszych klientów słyszymy, że dostali ostatnio od kogoś z branży informację lub gdzieś przeczytali o wejściu w życie nowego rozporządzenia unijnego. Na te wieści, aż sami z niedowierzaniem otwieramy usta.

Coś nas ominęło?

Nie, nic nas nie ominęło. Wszystko przebiega zgodnie z planem. Obecnie kończą się negocjacje w Komisji Parlamentu Europejskiego ds. wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych dotyczące treści tekstu rozporządzenia. Ustalono już ok. 70-80% tekstu. O postępie prac informowaliśmy w tym miejscu.

Co potem?

Głosowanie Parlamentu Europejskiego i wejście w życie rozporządzenia.

Kiedy prawdopodobnie Parlament będzie głosował nad rozporządzeniem? W kuluarach mówi się o maju lub czerwcu 2016 roku. Po głosowaniu i ogłoszeniu rozporządzenia nastąpi jeszcze okres jego „leżakowania”.

Jak długi jest to okres? Przewiduje się, że będzie to trwało 2 lata od ogłoszenia rozporządzenia. Przynajmniej taka wersje przewiduje projekt, który ma trafić do Parlamentu Europejskiego. Dopiero po tym okresie rozporządzenie zacznie obowiązywać w pełnym zakresie, a w szczególności w zakresie kar finansowych.

Jest więc jeszcze sporo czasu by dostosować się do zmian, które wynikną z przepisów tego rozporządzenia. Należy jednak pamiętać o tym, że pewne zmiany wymagają znacznej ilości czasu. Wobec tego już dziś należy mieć na uwadze, że będzie konieczne podjęcie działań zmierzających do dostosowania się do nowego systemu ochrony danych osobowych.

Autor: Maciej Chodorowski

About Redakcja 322 Articles
Omni Modo to po łacinie „na każdy sposób”. Nazwa naszej firmy to nie przypadek. Na każdy sposób chcemy bowiem pokazywać klientom nasze doświadczenie, profesjonalizm i sukcesy w dziedzinie ochrony danych osobowych.