Rozporządzenie unijne jeszcze nie obowiązuje

European Union flags in front of the blurred European Parliament in Brussels, Belgium

Nagonka na klienta trwa w najlepsze. Po informacjach o obowiązku powołania ABI i wysokich karach za jego niedopełnienie, nadszedł teraz czas na straszenie unijnym rozporządzeniem.

O jakie rozporządzenie chodzi?

Dokładnie o Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ochrony osób fizycznych w zakresie przetwarzania danych osobowych, zwane potocznie GDPR – General Data Protection Regulation). O tym co ma ono zawierać pisaliśmy w tym artykule.

Coraz częściej od naszych klientów słyszymy, że dostali ostatnio od kogoś z branży informację lub gdzieś przeczytali o wejściu w życie nowego rozporządzenia unijnego. Na te wieści, aż sami z niedowierzaniem otwieramy usta.

Coś nas ominęło?

Nie, nic nas nie ominęło. Wszystko przebiega zgodnie z planem. Obecnie kończą się negocjacje w Komisji Parlamentu Europejskiego ds. wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych dotyczące treści tekstu rozporządzenia. Ustalono już ok. 70-80% tekstu. O postępie prac informowaliśmy w tym miejscu.

Co potem?

Głosowanie Parlamentu Europejskiego i wejście w życie rozporządzenia.

Kiedy prawdopodobnie Parlament będzie głosował nad rozporządzeniem? W kuluarach mówi się o maju lub czerwcu 2016 roku. Po głosowaniu i ogłoszeniu rozporządzenia nastąpi jeszcze okres jego „leżakowania”.

Jak długi jest to okres? Przewiduje się, że będzie to trwało 2 lata od ogłoszenia rozporządzenia. Przynajmniej taka wersje przewiduje projekt, który ma trafić do Parlamentu Europejskiego. Dopiero po tym okresie rozporządzenie zacznie obowiązywać w pełnym zakresie, a w szczególności w zakresie kar finansowych.

Jest więc jeszcze sporo czasu by dostosować się do zmian, które wynikną z przepisów tego rozporządzenia. Należy jednak pamiętać o tym, że pewne zmiany wymagają znacznej ilości czasu. Wobec tego już dziś należy mieć na uwadze, że będzie konieczne podjęcie działań zmierzających do dostosowania się do nowego systemu ochrony danych osobowych.

About Maciej Chodorowski 7 Articles
Prawnik