Prawdopodobnie nie doszło do wycieku z bazy PESEL

Dotychczasowe śledztwo prokuratury nie potwierdziło podejrzenia, iż doszło do wycieku danych z systemu PESEL do osób nieuprawnionych. Prowadzone przez nią i ABW, śledztwo nie wskazuje na to, by doszło do włamania do państwowych rejestrów.

Samo śledztwo zostało wszczęte z powodu zgłoszonej przez Ministerstwo Cyfryzacji „anomalii”, polegającej na ogromnych ilościach pobieranych danych i późnej porze, w jakiej tego dokonywano. Jednak kancelarie komornicze mają prawo by pobierać tego typu dane, o ile związane są z prowadzonymi przez nie sprawami. Nie ma również prawnych przeciwwskazań, dla probiernia danych w nocy. Wobec tego, dalszego sprawdzenia, wymagać będzie kwestia, czy pobranie danych konkretnych osób było uzasadnione.

Jeżeli dalsze dochodzenie nie doprowadzi do wykrycia włamania, obywatele powinni być spokojni. W związku ze sprawą, największe emocje budzi obawa o to, że włamywacze mogliby brać pożyczki i kredyty, używając skradzionych danych.

By rozwiać ten niepokój, każdy może skorzystać, z oferowanej przez Biuro Informacji Kredytowej usługi. Program, w razie zgłoszenia wniosku kredytowego na dane konsumenta, wyśle mu informujący o tym SMS.

Źródła: https://panoptykon.org/wiadomosc/co-sie-wydarzylo-w-bazie-pesel http://www.rp.pl/Dane-osobowe/308319979-Dane-z-bazy-PESEL-nie-wyciekly–zapewniaja-eksperci-i-rzad.html#ap-1 http://www.rp.pl/Dane-osobowe/308309961-Ministerstwo-Sprawiedliwosci-o-PESEL-nie-ma-powodow-do-niepokoju.html#ap-1

About Redakcja 320 Articles
Omni Modo to po łacinie „na każdy sposób”. Nazwa naszej firmy to nie przypadek. Na każdy sposób chcemy bowiem pokazywać klientom nasze doświadczenie, profesjonalizm i sukcesy w dziedzinie ochrony danych osobowych.