Postępowania wyjaśniające wobec Facebooka

Co pewien czas w mediach pod adresem portalu Facebook padają zarzuty o nadużywanie pozycji dominującej, naruszanie zbiorowych interesów konsumentów, czy też zastrzeżenia co do przestrzegania prawa do prywatności użytkowników. Sprawie postanowili przyjrzeć się Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Niedługo mają zostać przez nich wszczęte postępowania wyjaśniające.

Rzeczniczka prasowa UOKiK wskazuje zwłaszcza na nieprecyzyjne wskazanie celów i sposobów przetwarzania i udostępniania tych danych podmiotom trzecim.

Jak twierdzą eksperci, istnieje duże prawdopodobieństwo, że firma zostanie zobowiązana do wprowadzenia zmian w swoich praktykach, a może nawet ukarana.

Niemiecki urząd antykartelowy prowadzi już przeciw Facebookowi postępowanie w związku z podejrzeniem nadużywania pozycji dominującej na rynku w kwestii zbierania i wykorzystywania danych swoich użytkowników. Kontrola ta ma na celu sprawdzenie czy użytkownicy są wystarczająco informowani o formie i skali pozyskiwania danych.

Źródło: http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/966265,facebook-na-cenzurowanym-uokik-i-giodo-biora-pod-lupe-portal-marka-zuckenberga.html

http://www.lex.pl/czytaj/-/artykul/niemiecki-urzad-antykartelowy-wszczal-postepowanie-przeciw-facebookowi

About Redakcja 316 Articles
Omni Modo to po łacinie „na każdy sposób”. Nazwa naszej firmy to nie przypadek. Na każdy sposób chcemy bowiem pokazywać klientom nasze doświadczenie, profesjonalizm i sukcesy w dziedzinie ochrony danych osobowych.