Ataki hakerów na banki w Polsce

Wbrew zapewnieniom przedstawicieli Związku Banków Polskich (ZBP), iż nie doszło do żadnego cyberataku na polski sektor bankowy, media obiegła informacja o ataku hakerów na stronę Komisji Nadzoru Finansowego i w konsekwencji kilku banków komercyjnych.

W relacji jednego z pracowników ZBP, Wewnętrzny System Wymiany Ostrzeżeń o Zagrożeniach nie wskazuje na jakiekolwiek zakłócenia. Serwis Dziennik.pl opublikował jednak informację o zainfekowaniu wirusem oficjalnej strony internetowej Komisji Nadzoru Finansowego.  Wirus rozprzestrzenił się na systemy banków komercyjnych, w których zaatakowane zostały nie tylko komputery, ale i serwery bankowe.

Przypuszcza się, że próby ataku mogły trwać już od jakiegoś czasu. Wspomina się, iż ich początek mógł mieć miejsce już jesienią 2016 r. Samo wydarzenie było najprawdopodobniej próbą ingerencji i sprawdzenia możliwości obronnych systemów informatycznych polskiego sektora bankowego. Wykrycie zagrożenia zawdzięcza się specjalnej jednostce ds. cyberbezpieczeństwa jednego z większych polskich banków.

Bezpośrednią istotą ataku było złośliwe oprogramowanie umieszczone na serwerze jednego z banków. Sama witryna należąca do Komisji Nadzoru Finansowego stała się tymczasowo niedostępna celem zebrania dowodów oraz zminimalizowania dalszych konsekwencji. Ze względu na podejrzenie ingerencji ze strony innego państwa o wydarzeniu została powiadomiona Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Sytuacja ta obrazuje kiepską kondycję polskich banków od strony ochrony przed cyberatakami. Prawie połowa z nich nie posiada zespołów monitorujących bezpieczeństwo ani zaplanowanej strategii postępowania na wypadek ataku. Jednakże by im przeciwdziałać została podjęta inicjatywa wymiany potencjalnych informacji o zagrożeniach o nazwie Bankowe Centrum Bezpieczeństwa, podlegające pod ZBP.

Źródło: http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1017265,ataki-hakerow-na-banki-w-polsce.html

About Redakcja 321 Articles
Omni Modo to po łacinie „na każdy sposób”. Nazwa naszej firmy to nie przypadek. Na każdy sposób chcemy bowiem pokazywać klientom nasze doświadczenie, profesjonalizm i sukcesy w dziedzinie ochrony danych osobowych.