„Kancelaria Liberty”, „Bądźmy Legalni” lub „Legalni z Prawem” – c.d. historii z wprowadzaniem przedsiębiorców w błąd

Inspektor Ochrony Danych

„Kancelaria Liberty”, „Bądźmy Legalni” lub „Legalni z Prawem” nadal wysyłają maile wzywające przedsiębiorców do zgłoszenia zbiorów danych do rejestracji. Wiadomości te zawierają liczne nieprawdziwe informacje o obowiązującym stanie prawnym. Przedsiębiorcy są wprowadzani w błąd m.in. odnośnie kwestii jakie zbiory danych podlegają rejestracji i konsekwencji niespełnienia tego obowiązku.

W związku z zaistniałą sytuacją, GIODO zawiadomił organy ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Ponadto, komunikat GIODO przypomina o tym jak naprawdę uregulowane są wspomniane kwestie. Ustawa o ochronie danych osobowych zawiera listę wyłączeń obowiązku zgłoszenia zbioru do rejestracji, nie jest to zatem obowiązek bezwzględny. Ponadto, GIODO nie posiada obecnie uprawnienia do nakładania kar finansowych. Za niedopełnienie obowiązku rejestracji zbioru danych grozi odpowiedzialność karna, karę wymierzają sądy.

O sprawie pisaliśmy w kwietniu br.:

Stowarzyszenie Bądźmy Legalni i rejestracja stron w GIODO – kto rzeczywiście powinien się bać?

https://e-ochronadanych.pl/giodo-zauwazyl-watpliwe-dzialania-stowarzyszenia-badzmy-legalni/

Bądźmy (nie)legalni, czyli naciągania ciąg dalszy

 

Źródło:

http://www.giodo.gov.pl/560/id_art/9594/j/pl/

http://www.rp.pl/Firma/309209916-GIODO-ostrzega-przed-falszywymi-mailami-od-Kancelaria-Liberty-Badzmy-Legalni-Legalni-z-Prawem.html#ap-1

 

About Redakcja 316 Articles
Omni Modo to po łacinie „na każdy sposób”. Nazwa naszej firmy to nie przypadek. Na każdy sposób chcemy bowiem pokazywać klientom nasze doświadczenie, profesjonalizm i sukcesy w dziedzinie ochrony danych osobowych.