Jeden z największych wycieków poufnych danych w Szwecji

Historia ciągnie się od 2015 roku, kiedy Szwedzka Agencja Transportu (Swedish Transport Agency) zwróciła się do IBM, aby na jej zlecenie zarządzała bazami danych i siecią. Następnie cała baza danych zawierająca informacje o pojazdach Szwedów – zarówno osób prywatnych jak oficerów policji, żołnierzy czy nawet. .. osób korzystających z programu ochrony świadków – została przesłana na serwery  Cloud IBM  za pośrednictwem niezaszyfrowanej poczty elektronicznej! Według dziennikarzy gazety Dagens Nyheter umowa zawarta z IBM umożliwia pracownikom zlokalizowanym poza Szwecją dostęp do systemów agencji transportowej, bez żadnej kontroli, dlatego pracownicy firmy IBM z Czeskiej Republiki mieli dostęp do wszystkich danych.

Założyciel Partii Piratów Rick Falkvinge twierdzi, że incydent pozwolił ujawnić wiele informacji takich jak nazwiska, zdjęcia i  adresy Szwedów posiadających samochody niezależnie od tego czy są zwykłymi obywatelami Szwecji czy tez oficerami, pilotami myśliwców, podejrzanymi itd.

Chociaż sprawa miała miejsce w roku 2015 została odkryta w 2016r. W styczniu roku 2017 dyrektor generalny STA Maria Ågren została zmuszona do dymisji. Została również ukarana grzywną półmiesięcznego wynagrodzenia, czyli nieco ponad 7300 euro.

About Redakcja 324 Articles
Omni Modo to po łacinie „na każdy sposób”. Nazwa naszej firmy to nie przypadek. Na każdy sposób chcemy bowiem pokazywać klientom nasze doświadczenie, profesjonalizm i sukcesy w dziedzinie ochrony danych osobowych.