Informatyk handlował danymi osobowymi z firmy marketingowej

W Łodzi zatrzymano informatyka, który przyznał się do kradzieży danych osobowych z bazy danych, wycenianej na ponad 110 mln złotych. W bazie danych znajdują się między innymi informacje dotyczące Polaków. Sprawą zajmuje się prokuratura i policjanci ze specjalistycznej jednostki – Biura do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji.

Dostęp do danych

Michał Dziekański, rzecznik warszawskiej prokuratury tłumaczy, że 28-letni informatyk miał dostęp do bazy danych marketingowych, a ponadto sam zbierał dane osobowe wykorzystując tzw. landing pages, czyli docelowe strony internetowe, na które zostajemy przekierowani, po kliknięciu w baner reklamowy, bądź link z innej strony lub przesłany drogą mailową, gdzie następnie można zostawić swoje dane kontaktowe.

Śledztwo wykazało, że informatyk sprzedał około 2 tysięcy rekordów tj. zestawów danych, samych obywateli polskich oraz co najmniej 56 tysięcy rekordów osób z Hiszpanii. Mężczyzna przygotował też próbki obejmujące od 2 do nawet 250 tysięcy rekordów, które później kilkanaście razy udostępnił podmiotom prowadzącym działania marketingowe i sprzedawał drogą mailową. Materiał dowodowy wskazuje, że informatyk handlował danymi osób z terytorium Polski, Czech oraz Hiszpanii.

Baza z 2 mln rekordów

Sukces w postaci ujęcia 28-latka zawdzięczamy współpracy nowo utworzonej jednostki – Biura do Walki z Cyberprzestępczością z Wydziałami do Walki z Cyberprzestępczością Komend Wojewódzkich oraz warszawskimi funkcjonariuszami. Biuro przy komendzie Głównej, powstało na mocy decyzji MSWiA, pierwszego dnia grudnia ubiegłego roku. Powołanie do życia jednostki koresponduje z zapotrzebowaniem na wykwalifikowanych funkcjonariuszy, specjalizujących się w walce z przestępczością, do której coraz chętniej wykorzystuje się nowe technologie.

Wartość bazy danych szacowana jest przez jej właściciela, przynajmniej na 110 mln złotych. Składały się na nią ponad 2 mln rekordów, obejmujących dane osobowe, takie jak imiona, adresy mailowe i numery telefoniczne obywateli różnych państw.

Kary za handlowanie danymi osobowymi

Materiał dowodowy w postaci nośników z zapisanymi danymi oraz zeznań świadków został zabezpieczony. Informatykowi przedstawiono już zarzuty, przez co uzyskał status podejrzanego. Za nieuprawnione wykorzystanie i ujawnienie danych osobowych wykradzionych z bazy grozi kara nawet 8 lat pozbawienia wolności. Wobec mężczyzny zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji połączonego z obowiązkiem stawiennictwa trzy razy w tygodniu, poręczenie majątkowe oraz zakaz opuszczania kraju.  Oczekujemy na wniesienie aktu oskarżenia do sądu.

źródła:

  1. https://www.pb.pl/informatyk-zatrzymany-za-kradziez-danych-z-bazy-wartej-110-mln-zl-862036
  2. http://fakty.interia.pl/polska/news-lodz-informatyk-podejrzany-o-kradziez-danych,nId,2396538
  3. https://mswia.gov.pl/pl/aktualnosci/15459,Biuro-do-walki-z-Cyberprzestepczoscia-Komendy-Glownej-Policji-rozpoczelo-dzialal.html
  4. https://pl.wikipedia.org/wiki/Landing_page
  5. https://pl.wikipedia.org/wiki/Rekord_(informatyka)
About Redakcja 316 Articles
Omni Modo to po łacinie „na każdy sposób”. Nazwa naszej firmy to nie przypadek. Na każdy sposób chcemy bowiem pokazywać klientom nasze doświadczenie, profesjonalizm i sukcesy w dziedzinie ochrony danych osobowych.