Hakerzy podszywają się pod GIODO

hakerzy

W ubiegły piątek doszło do ataku na kancelarie prawne. Hakerzy, podszywając się pod GIODO, rozesłali maile, w których powiadamiali o planowanej kontroli organu. Otwarcie tego złośliwego oprogramowania skutkuje utratą dostępu do danych, które znajdują się na komputerze ofiary. Za odzyskanie plików hakerzy żądają okupu.

Co się wydarzyło?

W piątkowe popołudnie na skrzynki mailowe kancelarii notarialnych, adwokackich oraz radcowskich wpłynęły wiadomości mailowe od oszustów podszywających się pod pracowników GIODO. Hakerzy umieścili logo urzędu w treści maila, by wyglądało to bardziej wiarygodnie. Do wiadomości załączone były pliki w formacie .zip oraz .txt.

Wielopoziomowe pliki same w sobie mogą budzić wątpliwości i uzasadniony niepokój. Osoby, które nie zdawały sobie sprawy, że to atak, w końcowym pliku EXE trafiały na notatkę informującą o tym, że wszystkie pliki zostały zaszyfrowane, a odzyskanie ich możliwe będzie po wpłaceniu okupu. W ten sposób działa oprogramowanie typu ransomware. Osoby poszkodowane mają skontaktować się z hakerami przez wskazany przez nich adres, gdzie otrzymają unikalny, jednorazowy klucz. Oferują również „promocję”, dwa pliki mają być odszyfrowane za darmo, a za kolejne muszą zapłacić 200 dolarów amerykańskich. Po upływie 72 godzin kwota ta wzrośnie dwukrotnie.

W sprawie wypowiedział się już GIODO

Na oficjalnej stronie internetowej GIODO widnieje komunikat, w którym przestrzega się przed otwieraniem podejrzanej korespondencji. Adres, z którego wysłano fałszywe wiadomości może być mylący, bowiem przypomina ten oficjalny – kancelaria@giodo.gov.pl. Hakerzy zaś rozsyłali wiadomości ze skrzynki kanelaria@giodo.gov.pl, różnica w postaci jednej litery może zostać w łatwy sposób przeoczona. Apelujemy zatem o ostrożność.

Odpowiedzialność za atak

Jeżeli osoby odpowiedzialne za atak zostaną odnalezione, będzie można im przypisać odpowiedzialność za sabotaż komputerowy . Za występek grozi nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Źródła:

  1. https://zaufanatrzeciastrona.pl/post/uwaga-na-wiadomosc-podszywajaca-sie-pod-komunikat-o-kontroli-giodo/
  2. http://www.giodo.gov.pl/pl/259/10050
  3. http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kontrole-giodo-atak-hakerski-kancelarie,64,0,2337344.html
About Redakcja 316 Articles
Omni Modo to po łacinie „na każdy sposób”. Nazwa naszej firmy to nie przypadek. Na każdy sposób chcemy bowiem pokazywać klientom nasze doświadczenie, profesjonalizm i sukcesy w dziedzinie ochrony danych osobowych.