GIODO zbada legalność pobierania danych z Rejestru PESEL przez kancelarie komornicze

Postępowanie pięciu kancelarii komorniczych wzbudziło zaniepokojenie Ministerstwa Cyfryzacji. Pobierały one bardzo duże ilości danych osobowych z bazy danych PESEL. Śledztwo w tej sprawie jak na razie nie wskazuje by doszło do udostępnienia tych danych podmiotom nieuprawnionym.

Postępowanie tych kancelarii postanowił teraz zbadać GIODO. Sprawdzi czy dane były pobierane legalnie oraz ich zabezpieczenia. O wynikach swego postępowania poinformuje prokuraturę, Ministra Cyfryzacji i Krajową Radę Komorniczą.

Ponadto GIODO przypomina o uprawnieniach płynących z art. 32 ustawy o ochronie danych osobowych. Każdy obywatel może:

  • wystąpić do Ministra Cyfryzacji z wnioskiem o przekazanie informacji o podmiotach, które miały dostęp do jego danych; i
  • sprawdzić, czy podmioty które miały dostęp do jego danych, udostępniały je innym odbiorcom.

Źródło: http://www.giodo.gov.pl/259/id_art/9572/j/pl

Facebook: W sprawę domniemanego wycieku danych z bazy PESEL angażuje się GIODO. Postanowił on zbadać legalność pobierania tych danych przez kancelarie komornicze.

About Redakcja 316 Articles
Omni Modo to po łacinie „na każdy sposób”. Nazwa naszej firmy to nie przypadek. Na każdy sposób chcemy bowiem pokazywać klientom nasze doświadczenie, profesjonalizm i sukcesy w dziedzinie ochrony danych osobowych.