GIODO zabrał głos w sprawie wątpliwości czy blogerzy są administratorami danych osobowych

Jak już wcześniej wspominaliśmy, Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że w danych okolicznościach, nawet zmienne IP może stanowić daną osobową. Jednym z powstałych w związku z tym zagadnień stało się, czy blogerzy i podmioty prowadzące firmowe strony są administratorami danych osobowych. Podstawą tych wątpliwości jest fakt, że osoby takie mają dostęp do adresu IP użytkownika strony.

W sprawę zaangażował się GIODO. Wskazał on, że fakt posiadania IP nie musi przesądzać o obowiązku rejestracji bazy danych przez blogera.

Przede wszystkim ustawa o ochronie danych osobowych nie ma zastosowania do osób fizycznych, które przetwarzają dane wyłącznie w celach osobistych lub domowych. Wobec tego, ci którzy nie prowadzą swojej działalności dla zysku, nie muszą przejmować się tym, iż mają dostęp do IP swoich użytkowników. Urząd wskazał, że:

O komercyjności można mówić np. wówczas, gdy:

na blogu znajdują się reklamy innych firm w formie banerów,

autor bloga promuje swoje usługi, za które pobiera opłaty czy to na blogu czy poza nim,

zamieszcza wpisy sponsorowane, z których czerpie korzyści finansowe (w tym barterowe),

na stronie umieszczone są linki afiliacyjne,

ogłasza sponsorowane konkursy.

Jeżeli nawet bloger/ka podlega ustawie, istnieją jeszcze okoliczności, które prawdopodobnie zwolnią go/ją z obowiązku rejestracji zbioru adresów IP. GIODO wskazuje, że z tego obowiązku zwolnieni są administratorzy przetwarzający dane osobowe w zakresie drobnych, bieżących spraw życia codziennego. Ponadto, obowiązek ten związany jest wyłącznie z przetwarzaniem danych w zbiorach. Zaś zbiorem danych jest każdy posiadający strukturę zestaw danych o charakterze osobowym, dostępnych według określonych kryteriów, niezależnie od tego, czy zestaw ten jest rozproszony lub podzielony funkcjonalnie.

Wobec powyższych, wydany przez Trybunał wyrok, nie będzie skutkował powstaniem obowiązków po stronie blogerów. Nie można jednak tego wykluczyć, a każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.

———

Źródła:

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/987258,blogerzy-dane-osobowe-administratorzy.html

http://di.com.pl/giodo-wyrok-tsue-w-sprawie-adresow-ip-nie-wplywa-kompleksowo-na-ocene-obowiazkow-blogerow-55916

 

About Redakcja 316 Articles
Omni Modo to po łacinie „na każdy sposób”. Nazwa naszej firmy to nie przypadek. Na każdy sposób chcemy bowiem pokazywać klientom nasze doświadczenie, profesjonalizm i sukcesy w dziedzinie ochrony danych osobowych.