Facebook ma usunąć dane niemieckich użytkowników aplikacji WhatsApp

WhatsApp został zakupiony w 2014 roku. Będący jego nabywcą Facebook, ogłosił miesiąc temu, że pobierze dane osobowe, zawarte w bazach danych tej aplikacji. Chodzi tu głównie o, zweryfikowane przy rejestracji, numery telefonów. Facebook stwierdził, że posłużą mu one do usprawnienia algorytmów dobierania reklam i sugestii znajomych. Działanie takie wywołało liczne głosy zaniepokojenia, czy firma postępuje w zgodzie z europejskimi zasadami ochrony danych osobowych.

Jednym z podmiotów które zainteresowały się tą kwestią, był niemiecki organ nadzorczy do spraw ochrony danych osobowych. Przeprowadzone przez niego postępowanie, doprowadziło do wniosku, że podmiot naruszył prawo ochrony danych osobowych. Przyczyną naruszenia jest brak uzyskania zgody od 35 milionów niemieckich użytkowników. Organ nadzorczy podkreślił, że w świetle przepisów o ochronie danych Facebook i WhatsApp to niezależne firmy. Powinny one zatem przetwarzać dane osobowe swych użytkowników w zgodzie ze swoimi własnymi zasadami i politykami prywatności.

W wyniku orzeczenia organu nadzorczego, Facebook został zobowiązany, by przestać pobierać dane osobowe niemieckich użytkowników aplikacji WhatsApp i usunąć dane dotąd mu przekazane.

Źródła:

http://www.spidersweb.pl/2016/08/whatsapp-facebook-numery-telefonow.html

http://www.reuters.com/article/us-germany-facebook-idUSKCN11X149?feedType=RSS&feedName=technologyNews

About Redakcja 322 Articles
Omni Modo to po łacinie „na każdy sposób”. Nazwa naszej firmy to nie przypadek. Na każdy sposób chcemy bowiem pokazywać klientom nasze doświadczenie, profesjonalizm i sukcesy w dziedzinie ochrony danych osobowych.