Centralne repozytorium paragonów będzie gigantyczną bazą danych z informacjami o zakupach obywateli

Business archive in folders, 3d illustration

Nowy projekt rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, nie jest tylko zbiorem wymogów technicznych wobec kas fiskalnych. Zakłada on także utworzenie nowej publicznej bazy danych osobowych. Miałyby trafiać do niej wszystkie paragony.  Z kolei inny przepis rozporządzenia zobowiązuje sprzedawcę, by na żądanie klienta załączył na paragonie jego NIP lub PESEL. Tym sposobem obywatel przekaże państwu swoje dane osobowe.  Inną nowością będzie możliwość łączenie kas fiskalnych z terminalami płatniczymi. Sprawi  to, że za zgodą klienta, bank uzyska dostęp do jego paragonów. Wiceminister rozwoju zachwalał to rozwiązanie, jako mogące ułatwić dopasowanie ofert i promocji do potrzeb konkretnej osoby. Dane, które zawierają paragony, w powiązaniu z naszym numerem PESEL, czy kontem bankowym, dadzą podmiotowi, do którego trafią informacje o naszych nawykach, zainteresowaniach, schorzeniach czy innych kwestiach naszego życia prywatnego.  Ponadto Fundacja Panoptykon wyraża wątpliwości, czy ustawa o VAT daje upoważnienie do wydania rozporządzenia, które przewiduje tak wiele daleko idących zmian. Wejście w życie nowych rozwiązań planowane jest na 2018 rok.

Źródła:  https://panoptykon.org/wiadomosc/czy-przepisy-o-e-paragonach-sa-zgodne-z-konstytucja http://di.com.pl/e-paragony-zagrozeniem-dla-naszej-prywatnosci-powstanie-megabaza-o-naszych-zakupach-55523

About Redakcja 316 Articles
Omni Modo to po łacinie „na każdy sposób”. Nazwa naszej firmy to nie przypadek. Na każdy sposób chcemy bowiem pokazywać klientom nasze doświadczenie, profesjonalizm i sukcesy w dziedzinie ochrony danych osobowych.