Brexit – nowe reguły przekazywania danych osobowych

European Union flags in front of the blurred European Parliament in Brussels, Belgium

W zeszłotygodniowym referendum ponad 52% uprawnionych do głosowania Brytyjczyków opowiedziało się za wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Jeszcze nie wiemy, na jakich zasadach przedsiębiorcy działający na rynku unijnym będą mogły przetwarzać dane wyspiarzy i jak będzie wyglądała ochrona danych obywateli Unii w Wielkiej Brytanii.

Wszystko zależy od tego, w jakim kształcie Brytyjczycy będą chcieli kwestie ochrony prywatności. Faktem jest to, że w obecnej chwili nowe rozporządzenie unijne [GDPR] nie obejmie swoim zasięgiem Zjednoczonego Królestwa. Dla wielu przedsiębiorców przekazujących dane do Wielkiej Brytanii może to oznaczać wymóg spełnienia dodatkowych warunków formalnych dotyczących przekazywania danych do Państw spoza EOG, a tym samym ponoszenia dodatkowych kosztów.

W związku z Brexitem potrzebne będzie ustalenie nowych reguł współpracy w zakresie ochrony danych z Wielką Brytanią. Najprawdopodobniej zostaną tu zastosowane podobne założenia jak przy przekazywaniu danych osobowych do Stanów Zjednoczonych. Jednak i one są nie do końca wiadome, ponieważ obecnie są przedmiotem negocjacji pomiędzy UE a USA.

Źródło: https://iapp.org/news/a/brexit-result-brings-major-changes-to-uk-data-infrastructure/

About Redakcja 316 Articles
Omni Modo to po łacinie „na każdy sposób”. Nazwa naszej firmy to nie przypadek. Na każdy sposób chcemy bowiem pokazywać klientom nasze doświadczenie, profesjonalizm i sukcesy w dziedzinie ochrony danych osobowych.