Bezprawne wykorzystanie danych osobowych pacjentów do celów politycznych

e-ochronadanych - zgłaszanie incydentów do GIODO

Jedna z nowych decyzji Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych dotyczy stwierdzenia naruszenia przepisów prawa poprzez wykorzystanie danych osobowych do celów kampanii politycznej. Sprawa odnosi się do kampanii wyborczej z 2014 roku, kiedy to jeden z lubelskich lekarzy, kandydujący do Europarlamentu, bezprawnie wykorzystał dane osobowe swoich pacjentów, pochodzące z przychodni, rozsyłając na ich adresy domowe ulotki informacyjne z programem partii oraz przyszłą działalnością polityczną.
Sprawa została zgłoszona do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych przez jedną osobę, jednak zrezygnowała ona z powództwa cywilnego, ponieważ decyzja GIODO, iż lekarz ewidentnie złamał prawo, była satysfakcjonująca. Decyzja jednoznacznie wskazuje, iż wszelkie działania wykorzystujące dane osobowe niezgodnie z prawem spotkają się z negatywną reakcją GIODO.

Źródło:
http://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103454,21201780,startowal-z-poparciem-pis-giodo-rozsylal-ulotki-wyborcze-wykorzystujac.html?utm_content=buffer219c4&utm_medium=social&utm_source=facebook.com&utm_campaign=buffer

About Redakcja 316 Articles
Omni Modo to po łacinie „na każdy sposób”. Nazwa naszej firmy to nie przypadek. Na każdy sposób chcemy bowiem pokazywać klientom nasze doświadczenie, profesjonalizm i sukcesy w dziedzinie ochrony danych osobowych.